پشم اسلام مهندس اسلامی برنامه روحانیت

پشم: اسلام مهندس اسلامی برنامه روحانیت صداوسیما انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار بین الملل افشای اسناد محرمانه‌ راجع به همکاری اطلاعاتی انگلیس با قذافی

اسناد محرمانه‌ای که پیشتر در طرابلس یافت شده است بود، ابعاد جدیدی از ارتباطات ام‌آی۶ و نقش تونی بلر راجع به لیبی را فاش می‌کند. میزان همکاری ام‌آی۶ با معمر قذاف

افشای اسناد محرمانه‌ راجع به همکاری اطلاعاتی انگلیس با قذافی

افشای اسناد محرمانه راجع به همکاری اطلاعاتی انگلیس با قذافی

عبارات مهم : همکاری

اسناد محرمانه ای که پیشتر در طرابلس یافت شده است بود، ابعاد جدیدی از ارتباطات ام آی۶ و نقش تونی بلر راجع به لیبی را فاش می کند. میزان همکاری ام آی۶ با معمر قذافی و نقش شخصی تونی بلر در مذاکرات که پیشتر در اسناد محرمانه ای فاش شده است بود، بابت پرونده انتقال غیرقانونی زندانیان در دادگاه عالی منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، اسناد لیبی نشان می دهند، ریچارد دیرلاو، مدیر وقت ام آی۶ سال ۲۰۰۴ به طرابلس سفر کرد تا راجع به چگونگی اجرای یک کمپین یکسان علیه افراطگرایان لیبیایی تبعیدی گفت وگو کند. این اسناد در هفته های اخیر در طرابلس به دست آمده است و در یکی از آنها با مهر فوق سری نشان می دهد که معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در نامه ای به تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس در سال ۲۰۰۳ پنج درخواست در ازای توقف برنامه های تسلیحات هسته ای لیبی داشت.

افشای اسناد محرمانه‌ راجع به همکاری اطلاعاتی انگلیس با قذافی

این یافته ها، ابعاد جدیدی از همکاری مخفیانه سرویس های اطلاعاتی انگلیس و رژیم قذافی در اجرای برنامه ربودن اعضای گروه “مبارزان اسلام گرای لیبی” (LIFG) و بازگرداندن اضطراری آنها به زندان های این رژیم در طرابلس را فاش می کند.

به این پنج درخواست در نامه ای که موسی کوسا، مدیر اطلاعات دوران قذافی در اکتبر ۲۰۰۳ خطاب به مارک آلن، مدیر سرویس ضد تروریسم ام آی۶ نوشت، اشاره شد. در آن نامه، کوسا از آلن خواسته بود که “از طرف خودتان تایید کنید که شما به اجرای این درخواست ها و علی الخصوص اعدام آنها متعهد هستید.” مشخص نیست که آن درخواست ها چه بوده است.

اسناد محرمانه‌ای که پیشتر در طرابلس یافت شده است بود، ابعاد جدیدی از ارتباطات ام‌آی۶ و نقش تونی بلر راجع به لیبی را فاش می‌کند. میزان همکاری ام‌آی۶ با معمر قذاف

فوریه بعدی، دیرلاو و آلن در راس هیئت ام آی ۶ به طرابلس سفر کردند و دیدار آنها با مقام های لیبیایی نشان می دهد که آنها توافق کردند اطلاعات راجع به “عناصر خطرناک” با عوامل اطلاعاتی قذافی به اشتراک گذاشته شود. چند هفته بعد از آن، مقام های دفتر نخست وزیری و وزارت خارجه انگلیس هم راهی طرابلس شدند.

سه هفته بعد از آن عبدالحکیم بلحاج، رهبر گروه مبارزان اسلام گرا به همراه همسر باردارش در بانکوک بازداشت شد و به صورت غیرقانونی به طرابلس انتقال یافت. اسنادی که حین انقلاب لیبی به دست آمد، نشان می دهد که آلن مسوول جمع آوری اطلاعاتی بود که محل حضور خانواده بلحاج را نشان می داد. بلحاج جهت شش سال در یکی از زندان های قذافی حبس بود و می گوید مکررا شکنجه می شده است است.

اسنادی که به تازگی یافت شده است نشان می دهند یک افسر ام آی ۶ چند روز بعد از ربوده شدن بلحاج راهی طرابلس شد و راجع به میزان همکاری او با تیم تحقیقات کسب اطلاع می کرد. او همچنین به همکاران لیبیایی خود گفت که ام آی۶ یک سری پرسش دارد که باید از بلحاج پرسیده شود. این افسر همچنین اطلاعات مربوط به مخفیگاه دومین فرمانده گروه مبارزان اسلام گرا را در اختیار لیبیایی ها گذاشت و نهایتا او یک ماه بعد بازداشت و به همراه همسر و چهار فرزندش بازگردانده شد.

افشای اسناد محرمانه‌ راجع به همکاری اطلاعاتی انگلیس با قذافی

وکلای دولت انگلیس هنوز راجع به این اسناد تازه اظهار نظر نکرده اند. این در حالی است که چند هفته از رؤیت این اسناد به وسیله آنها می گذرد. شکایت بلحاج از آلن، ام آی۶ و جک استراو که آن وقت وزیر خارجه انگلیس بود، هنوز در جریان هست. دادگاه عالی دوشنبه اعلام کرد بعید است تا سال آتی دادگاهی در آن رابطه برگزار شود.

واژه های کلیدی: همکاری | انگلیس | طرابلس | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs